سایز مناسب پرده نمایش

چگونه سایز مناسب پرده نمایش را انتخاب کنیم؟

در نظر داشته باشید برای تماشای بهتر تصویر شما نیاز دارید  از پرده نمایش فاصله داشته باشید; میزان این فاصله البته به اندازه تصویر مورد نظر شما و فضای موجود در محل نصب ویدئو پروژکتور بستگی دارد. به طور یقین کسی که بجای تلویزیون یک ویدئو پروژکتور خریداری میکند، به دنبال دیدن تصویر بسیار برزگ است. پس یکی از مواردی که در زمان خرید ویدئو پروژکتور باید در نظر گرفت اندازه تصویر دلخواه و انتخاب سایز پرده نمایش متناسب با آن خواهد بود. جالب است بدانید برای انتخاب پرده نمایش استانداردهای مشخصی وجود دارد که به شما کمک مینماید اندازه مناسب پرده نمایش خود را انتخاب نمائید. جامعه مهندسان تصویر متحرک و تلوزیون (SMPTE) توصیه میکنند حداقل زاویه تماشای تصویر برای سالنهای نمایش و سینماها 30 درجه میباشد و طبق آن نسبت به ارائه فاصله های مناسب پرده نمایش تا محل قرار گرفتن افراد داخل سالن اقدام نموده است. همچنین انجمن مرکزی برق و الکترونیک (CEA) نیز در این خصوص روش محاسبه ای را توصیه کرده است که به موجب آن میتوان اندازه مناسب تصویر را با توجه به فضای موجود محاسبه نمود. در هر دو روش اندازه ها ارائه شده تقریبا یکسان میباشند.

سایز مناسب پرده نمایش

البته استفاده از این استانداردها در منزل به عنوان سینماهای خانگی و کاربردهای شخصی الزامی نیست ولی هر مقدار که به این استانداردها نزدیک شوید; شاهد تصاویر بهتری خواهید بود دقیقا مانند زمانی که تصاویر را در سالن سینما تماشا میکنید.

سایز مناسب پرده نمایش

جهت سهولت در انتخاب سایزه پرده نمایش مورد نیاز شما; طبق توصیه SMPTE; بخش فنی سارو تکنولوژی اقدام به ارائه جدول زیر بر اساس سایز پرده های نمایش معمول در بازار نموده است. در این جدول حداقل فاصله قرار گرفتن شما از پرده نمایش جهت حفظ زاویه 30 درجه ذکر شده است.

سایز پرده های نمایش معمول (سانتیمتر) فاصله تقریبی نزدیکترین نقطه به پرده نمایش اندازه تصویر
180 * 180 2.74 متر ”83
200 * 200 3.04 متر ”94
200 * 200 3.65 متر ”110
250 * 250 4.57 متر ”135
400 * 300 6.70 متر  ”200

همچین شما می توانید بر اساس اندازه تصویر دلخواه خود طبق استاندارد CEA; این فاصله را محاسبه نمائید. برای محاسبه فاصله نشستن اولین نفر تا پرده نمایش; باید ارتفاع تصویر را در عدد سه ضرب نمائید و حداقل فاصله از پرده نمایش و تصویر را بدست آورید.

به عنوان مثل اگر شما یک تصویر 100 اینچ میخواهید; ارتفاع تصویر 100 اینچ معادل  1.24متر میباشد. پس طبق استاندارد CEA باید در عدد سه ضرب شود که نتیجه برای حفظ زاویه 30 درجه محل قرار گرفتن اولین نفر تا پرده نمایش باید حدود 3.72 (متر)باشد.

سایز مناسب پرده نمایش

با استفاده از فرمول ارائه شده توسط CEA; شما قادر خواهید بود فاصله قرار گرفتن از تصویر را برای خود محاسبه نمائید و در نتیجه اندازه تصویر و سایز پرده نمایش متناسب را برای خود انتخاب نمائید.

سایز مناسب پرده نمایش

در نظر داشته باشید فاصله مکان نصب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش; اصلی ترین فاکتور اندازه تصویر میباشد.پس به هر مقدار که ویدئو پروژکتور از پرده نمایش دور شود; تصویر نمایش داده شده بزرگتر خواهد شد.

با در نظر گرفتن بحث فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش شما جهت انتخاب سایز مناسب پرده نمایش (هر چند شما فضایی زیادی هم داشته باشید) باید دو فاکتور فاصله پرتاپ ویدئو پروژکتور و شدت روشنائی ویدئو پروژکتور را نیز در نظر بگیرید. در زیر به صورت خلاصه به تشریح فاصله پرتاپ و شدت روشنایی و رابطه آنها با اندازه تصویر می پردازیم.

فاصله پردتاب; ویدئو پروژکتور براساس لنز به کار رفته در آن توسط شرکت سازنده مشخص شده است.

این فاصله اندازه  است که ویدئو پروژکتور میتواند نور مناسب را بر کل پرده نمایش منعکس نماید و تصاویر درخشان را به نمایش در آورد. طبیعی است خارج شدن از این فاصله باعث افت کیفیت تصویر نمایش داده شده میگردد.

شدت روشنایی; به میزان نوری که ویدئو پروژکتور تولید میکند اطلاق میگردد.واحد سنجش شدت روشنایی انسی لومینس است; هر چه میزان انسی لومینس یک پروژکتور بیشتر باشد; تصاویر نمایش داده شده توسط ویدئو پروژکتور درخشان تر خواهد بود و ویدئو  پروژکتور میتوان در فاصله دورتری از پرده نمایش نصب شود و تصویر بزرگتری را به نمایش درآورد. به صورت خلاصه هر چه اندازه پرده نمایش بزرگتر باشد; شما به میزان بیشتری از شدت روشنایی نیاز خواهید داشت.

امیدواریم مطالب ارائه شده به شما در این مقاله جهت انتخاب سایز پرده نمایش مناسب کمک نماید; همچنین جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص میتوانید با کارشناس شرکت سارو تکنولوژی تماس حاصل فرمائید.