ساعات کاری شرکت: ۹ الی ۱۷
امروز: شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

شدت روشنایی بیشتر با بودجه محدود

نوشته satech شنبه - ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

photo_image07

 شدت روشنایی بیشتر با بودجه محدود

با بودجه محدود به شدت روشنایی بیشتر نیاز دارید؟

نمایش تصویر در مکان های عمومی و پرنور یکی از مواردی است که کاربران باید از ویدئو پروژکتور هایی با شدت روشنایی بالاتر از 10.000 لومینس استفاده کنند. واضح است که این گروه از ویدئو پروژکتور از قیمت های بسیار بالایی برخوردار هستند و شاید تهیه کردن یکی از آنها برای بسیار از کاربران کاری مشکل باشد، از این رو در این مقاله روش کم هزینه تری را به شما معرفی می کنیم. راه حل آسان است استفاده از بیش از یک دستگاه ویدئو پروژکتور  به گونه ایی که هر ویدئو پروژکتور یک تصویر را در یک مکان نمایش دهند و تصایر بر هم منطبق باشند. به عنوان مثال وقتی برای نمایش یک تصویر از دو دستگاه ویدئو پروژکتور با شدت روشنایی 5.000 لومینس  استفاده شود، تصویر نهایی دارای 10.000 لومینس میباشد.

جالب است بدانید از این روش در پروژهای بزرگ پروژکتور مپینگ بسیار استفاده میشود; تصاویر که شما در این پروژه ها می بینید با بیش از یک ویدئوپروژکتور تولید و نمایش داده می شوند.

البته در این مقاله ما به ساده ترین شکل ممکن روش استفاده از دو ویدئو پروژکتور را آموزش میدهیم; ولی روش کلی کار به همین صورت میباشد.

انتخاب ابزار کار

برای اجرا شما به دو دستگاه ویدئو پروژکتور و یک تقسیم کننده تصویر (splitter) نیاز دارید; در مرحله نخست انتخاب ویدئو پروژکتور، برای سهولت در انجام اینکار پیشنهاد میشود از ویدئو پروژکتورهایی استفاده نمائید که:

1-دارای قابلیت جابجایی لنز (Shift Lens) به صورت فیزیکی باشند.

2-دارای قابلیت اصلاح گوشه های تصویر (Four corner correction) باشند.

با توجه به دستگاه پخش کننده تصویر تقسیم کننده RGB یا HDMI خود را مشخص نمایید; از این وسیله برای تبدیل یک تصویر ورودی به دو تصویر برای نمایش همزمان توسط ویدئو پروژکتورها استفاده می گردد.

اتصال ویدئو پروژکتورها

هر دو ویدئو پروژکتور را در محل مورد نظر برروی یک دیگر قرار دهید; میتوانید برای این کار پایه ای بسازید که مانند قفسه ویدئو پروژکتور های  برروریکدیگر قرار بگیرند یا ویدئو پروژکتور را به صورت مستقیم برروی یکدیگر قرار دهید، کابل تصویر ورودی را به تقسیم کنند تصویر متصل کرده و کابل خروجی را به هر یک از ویدئو پروژکتورها متصل نماید. سپس ویدئو پروژکتورها را به برق متصل و روشن نماید.

انجام تنظیمات

مهم ترین مرحله در کار انجام تنظمات است; که می توان به دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم شود، ابتدا مطمئن شوید دو ویدئو پروژکتور دقیقا برروی یک دیگر قرارگرفته باشند سپس:

1- با استفاده از پیچ های تنظیم پایه ها تا حد امکان مکان نمایش هر دو تصویر را با هم منطبق نماید.

2-بعد از انجام تنظیم پایه ها با استفاده از قابلیت جایجایی لنزهای تصویر را بیشتر منطبق نماید.

در این مرحله و پس از انجام تنظیمات سخت افزاری; اگر تمام موارد ذکر شده را انجام داده باشید باز هم تصویر تشکیل شده در برخی نقاط به صورت تار (دو تایی) یا دارای سایه می باشد. برای اصلاح و انجام نهایی تنظیمات باید از قابلیتهای اصلاح گوشه های تصویر و Keystone ویدئو پروژکتورهای خود استفاده نماید. در این قسمت نکته بسیار مهم این است که ریموت کنترل ویدئو پروژکتوری که در بالا قرار گرفته است را از منو تنظیمات ویدئو پروژکتور غیر فعال کرده به گونه ایی که از ریموت برای دسترسی به منوهای ویدئو پروژکتور پایین استفاده گردد و برای انجام تنظیمات و دسترسی به منوهای ویدئو پروژکتور بالایی از طریق کلیدهای عملیاتی روی ویدئو پروژکتور استفاده گردد. در غیر اینصورت استفاده از ریموت کنترل بسیار دشوار خواهد شد، چون احتمال تداخل بین دو دستگاه ویدئو پروژکتور در زمان استفاده از ریموت کنترل وجود خواهد داشت.

sarotek-multi-projection3

با استفاده از نمایش یک پترن ساده (چهار خانه ای شکل) و وارد شدن به منو Four corner correction هر یک از قسمت های تصویر را تنظیم نمایید. ابتدا به تنظیم تصویر ویدئو پروژکتور که بیشترین اختلاف را دارد بپردازید، سپس از طریق ویدئو پروژکتور دوم باقی اصلاحات را انجام دهید. زمانی که تمام خطوط برهم منطبق گردید کار تمام شده و شما یک تصویر درخشان خواهید داشت.

این روش یکی از معمول ترین روشهای نمایش تصویر برای مکانهای پرنور مانند نمایشگاه ها; مساجد و سالن های بزرگ میباشد. از مزیتهای این روش علاوه بر صرفه جویی در هزینه های خرید تجهیزات شده شما دو ویدئو پروژکتور مستقل در اختیار خواهید داشته و در مواردی که امکان دارد (مانند ساعتها که نور محیط کمتر است) یکی از ویدئو پروژکتور های را خاموش و از مدار خارج نمائید.

فیلم آموزش نمایش یك تصویر با دو ویدئو پروژكتور

در این فیلم از دو دستگاه ویدئو پروژکتور ریکو مدل X5580 با 6.000 لومینس شدت روشنایی استفاده شده و شدت روشنایی تصویر نهایی 12.000 لومینس میباشد، درصورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر با کاشناسان فنی شرکت ساروتک تماس حاصل فرمایید.

0